Menu

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Suflet makaronowy z cukinia

Ostatnio jakoś gotowanie mi nie idzie. Wszystkie zaległe przepisy praktycznie już powrzucałam, nowych na dysku brak... Siedzę i czekam... czekam na początek września (chyba), wtedy się zmieni wiele (aż nie mogę uwierzyć, że to praktycznie za chwilę)... Żywioł pójdzie do przedszkola, a na jego miejsce Małe się wykluje... póki co siedzę i czekam :) Dziś udało nam się jeszcze w trójkę zorganizować małą rodzinną sesję zdjęciową w ostatnich promieniach słońca... a teraz znowu siedzę i czekam... :) rocznica bloga przebiegła niezauważenie, każdy obchodzi mniej lub bardziej swoją, a ja?... cóż, wiecie... siedzę i czekam... jak tykająca bomba z opóźnionym zapłonem...



Składniki:
  • 150g krótkiego makaronu
  • sól, pieprz, mielone chilli
  • 250g młodej cukinii
  • pomidor (ok. 100g)
  • pęczek natki pietruszki, albo koperku
  • cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1/2 cytryny
  • 125g mascarpone
  • 50g świeżo startego parmezanu
  • łyżeczka koncentratu pomidorowego
  • jajko
  • 1/2 łyżki masła
  1. Zagotować osoloną wodę i ugotować w niej makaron al dente. Osączyć.
  2.  W tym czasie cukinię umyć, oczyścić i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, osolić i odstawić na 10 minut. Obrać pomidor, drobno pokroić. Natkę pietruszki lub kopert drobno posiekać. Cebulkę drobno pokroić. Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę. Połówkę cytryny umyć gorącą wodą i zetrzeć z niej skórkę na drobnych oczkach.
  3. Rozgrzać piekarnik do temperatury 200 stopni. Mascarpone dokładnie utrzeć z parmezanem, koncentratem pomidorowym i jajkiem. Cukinię osączyć i wymieszać z pomidorem, natką, cebulką i czosnkiem. Połączyć z  mieszanką serową. Przyprawić do smaku skórką z cytryny, solą, pieprzem i szczyptą chilli.
  4. Makaron wymieszać z mieszanką cukiniowo-serową i przełożyć do żaroodpornej formy. Na wierzchu ułożyć masło w płatkach. Piec w piekarniku (na środkowej półce, przy włączonym termoobiegu w temperaturze 180 stopni) mniej więcej 30 minut, aż będzie chrupiący.
 Smacznego.

Inny wariant: Zamiast krótkiego makaronu można użyć dużych makaronowych muszelek i napełnić je farszem.

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Chrzanowa pasta z fasoli

Przepis zaległy... zdjęcia już jakiś czas leżały na dysku i grzały się niebotycznie w tym upale prosząc o obróbkę. Dziś ta chwila nastąpiła. 

Od razu uprzedzam iż pasty wychodzi mało... za mało, jest tak pyszna, że bardzo szybko znika z lodówki... polecam zrobienie od razu 2-3 porcji :).




Składniki:
1 puszka białej fasoli, odcedzona i opłukana
2 czubate łyżki dobrego chrzanu
4 łyżki oliwy lub oleju z pierwszego tłoczenia
łyżeczka soku z cytryny
kilka gałązek świeżego tymianku
kilka listków rozmarynu
sól i czarny pieprz
do podania: dobre żytnie pieczywo, ulubione kiełki lub natka

Tymianek oskubać z gałązek i posiekać razem z rozmarynem, następnie porządnie rozetrzeć w palcach lub w moździerzu. Dodać razem z resztą składników da naczynia blendera i zblendować na gładką pastę. Podawać na dobrym pieczywie z ulubionymi kiełkami.

Smacznego.

Przepis jest autorstwa Marty Dymek z blogu jadlonomia.com, a pochodzi z jednego z jej gościnnych występów na antenie DDTVN.

poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Bardzo łatwe ciastka owsiano bananowe

Ciasteczka robiłyśmy z Żywiołem na spotkanie, a raczej piknik kooperatywy spożywczej do której należymy, i które pomimo padającego deszczu udało się znakomicie. Żywioł sam pociachał banany, dodał zblendowane daktyle i na koniec wymalował "rybki" z czekolady na ciastkach... ostatnio jakoś sporo razem gotujemy/pieczemy... fakt, ja mam więcej sprzątania (choć wiem, że się bardzo stara), ale Żywioł ma więcej frajdy... :)

Bez masła, bez mąki i cukru. Idealne jako przekąska na deser lub lunch.





Składniki:
  • 3 banany
  • 1 i 3/4 szklanki płatków owsianych
  • 1/2 szklanki daktyli, namoczonych na noc i zmiksowanych
  • 1 łyżeczka vanillii
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • różne dodatki wg uznania (w naszym przypadku jeszcze mrożone jagody sypnięte na oko, oraz rozpuszczona czekolada jako polewa na wierzch)

  1.  Nagrzewamy piekarnik do 170 stopni.
  2. W misce rozgniatamy 3 banany widelcem na papkę. Dodajemy pozostałe składniki i mieszamy widelcem póki się nie połączą.
  3. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, łyżką formujemy masę w kulki. Następnie leciutko je spłaszczamy. Pieczemy 10-14 minut, aż się zarumienią. Wyciągamy z piekarnika i zostawiamy na jakieś 10 minut by przestygły. 
  4. Rozpuszczamy w kąpieli wodnej czekoladę. Polewamy delikatnie po wierzchu.

Jakie dodatki można jeszcze dodać do ciastek?
  1.  czekoladę 
  2. owoce sezonowe (jagody, maliny, truskawki, jabłka itd itp)
  3. orzechy, jak również samo masło orzechowe albo tahini
  4. kokosa

Przepis (delikatnie zmodyfikowany) pochodzi z Low Sugar Living Fall 2014.